Оголошення

Шановні працівники, здобувачі освіти та їх батьки!

Доводимо до вашого відома лист МОН України від 12.04.2022 Nº1/4068 «Щодо недопущення участі неповнолітніх у наданні інформації ворогу про військові позицій Збройних сил України» та нагадуємо про вашу відповідальність за скоєні протиправні вчинки!

Міністерство освіти і науки України звертає увагу на випадках встановлення окупантами звʼязків із неповнолітніми громадянами України через соціальні мережі та месенджери, надходження пропозицій коштів за інформацію про позиції Збройних сил України.

Усі категорії населення держави зазнають негативного впливу воєнних дій, великою небезпекою є потрапляння неповнолітніх у маргінальне середовище, схильне до девіантної поведінки, та під інші види негативного впливу. Сучасні діти значну його частину використовують на спілкування у соціальних мережах та месенджерах. Це призводить до почастішання випадків встановлення звʼязків окупантів із неповнолітніми громадянами України з метою їх вербування для вчинення деструктивних дій, спрямованих на дестабілізацію ситуації в Україні. Ворог пропонує кошти за інформацію про позиції Збройних сил України та за вчинення інших протиправних дій, які несуть шкоду державі та сприяють підтримці агресора.

Службою безпеки України та Національною поліцією зазначається, що від початку літа 2024 року у соціальних мережах суттєво активізували свою діяльність спецслужби рф, які вербують підлітків від 13 років. Зокрема, факти таких диверсій були зафіксовані у Києві, Одесі та Дніпрі, а також у цілій низці міст західної України.

Правоохоронці встановили, що автомобілі ЗСУ підпалюють підлітки, яких через соцмережі вербують за гроші російські спецслужби. Матеріали справи передані слідчим СБУ, які повідомили затриманим про підозру за ч. 2 ст. 113 Кримінального кодексу - диверсія, вчинена в умовах воєнного стану. Санкція статті передбачає обмеження волі до 15 років.

Державні та правоохоронні органи наголошують на відповідальності батьків або осіб, що їх замінюють, та дорослих, які беруть участь у вихованні дитини, за дотримання законодавства в період воєнного стану.

Основна роль у превентивній роботі щодо протиправних дій неповнолітніх належить батькам або особам, що їх замінюють, та дорослим, які беруть участь у вихованні дитини.

Необхідно проводити більше часу зі своїми дітьми та бути в курсі інтересів та кола спілкування дитини, уважно ставитися до проведення дозвілля дітьми та підлітками. Враховуючи активність ворога на інформаційному фронті, необхідно попереджати дітей про підступність ворожої пропаганди та відповідальність перед законом за вчинення диверсій.

Інформуємо, що в нашій країні покарання за подібні злочини застосовуються до осіб від 16 років, в окремих випадках кримінальна відповідальність передбачена з 14 років.


Памʼятка

для учнів щодо недопущення участі неповнолітніх у наданні інформації ворогу

про військові позиції ЗСУ та об’єкти критичної інфраструктури


Не повідомляти інформацію в мережі: не викладати в Інтернеті інформацію (фото, відео, повідомлення) про розташування військових позицій ЗСУ чи об’єкти критичної інфраструктури тощо. Ви повинні усвідомлювати кримінальну відповідальність за передання та опублікування фото, відео, повідомлення. Ваші дії (свідомі або не свідомі) можуть призвести до загибелі людей (Тяжкий злочин).

Не можна називати точні адреси та впізнаванні описи обʼєктів, тому що це коригування вогню для російської армії.

Не можна публічно викладати військові обʼєкти (шпиталь це теж військовий обʼєкт), об’єкти критичної інфраструктури, місця знаходження зброї, військової техніки, особового складу, тому що в десятки разів збільшується ймовірність знищення обʼєкта.

Перевіряти інформацію із мережі - обовʼязково використовувати декілька джерел для пошуку потрібних запитів, оцінювати надійність і авторитетність ресурсів.

Не довіряти всьому, що говорять віртуальні знайомі, оскільки вони можуть виявитися зовсім не тими, за кого себе видають.

Розробити з батьками правила користування Інтернетом. Особливо домовитися з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті та сайти, до яких ви збираєтесь заходити.

Звертатися за порадою до дорослих у разі виникнення будь-яких труднощів, якщо в Інтернеті що-небудь незрозуміле або дивне, а також, коли пропонують спокусливі, дуже схожі на казкові обіцянки чого-небудь.

Тож варто памʼятати про загрози, які виникають від мобільних телефонів:

  • публікація фото з геолокацією, які містять зображення військовослужбовців, техніки або пунктів управління та іншої інформації, яка може розкривати характер діяльності ЗСУ;

  • використання месенджерів для обміну інформацією: доступ до такої інформації зазвичай є у власників серверів;

  • визначення розташування підрозділів та їх особистих звʼязків (коло знайомих) на основі інформації, яку можливо перехопити від мобільних телефонів (IMEI, номер та тип телефону, типові дзвінки та навіть тембр голосу).
    Кремль використовує мобільні додатки проти української армії

Ні в якому разі не завантажуйте російські мобільні додатки!!! Це дає можливість розробникам додатка і, відповідно, російським спецслужбам, відслідковувати звʼязки, переміщення та точне місце знаходження окремих військових ЗСУ і підрозділів в цілому.

Не надавайте ворогові жодної інформації.